Аккредитация – ташкилотнинг молиявий воситаларни бошқариш қобилиятини баҳолаш ҳамда экологик ва ижтимоий ҳимоя бўйича ички чоралар мавжудлигини аниқлаш жараёни.
Аккредитация мақсади
Яшил иқлим жамғармаси кенг доирадаги ташкилотлар орқали лойиҳалар ва дастурларни молиялаштириш учун ишлайди. ЯИЖ ресурсларидан фойдаланиш учун ушбу ташкилотлар иқлим ўзгариши соҳасидаги лойиҳалар/дастурларни амалга ошириш мақсадида “аккредитация” жараёнидан ўтиши керак. Аккредитация қилинган ташкилотлар (АТ) лойиҳавий таклифлар ишлаб чиқиш ва тақдим этиш, лойиҳалар ва дастурларни бошқариш ва бажарилишини назорат қилиш каби қатор тадбирларни амалга оширишлари; тегишли имкониятлар доирасида қатор молиявий воситалар (грантлар, ссудалар, капитал ва кафолатлар)ни қўллашлари; хусусий сектор капиталини сафарбар қилишлари мумкин.
Қандай ташкилотлар ЯИЖда аккредитация қилиниши мумкин?
Аккредитация жараёнидан муваффақиятли ўтган ҳар қандай халқаро, минтақавий, миллий, субмиллий давлат ва хусусий сектор ташкилотлари ЯИЖда аккредитация қилиниши мумкин.
ЯИЖда аккредитациядан ўтишга қанча вақт кетади?
ЯИЖда аккредитациядан ўтиш - мураккаб жараён. Аккредитациядан ўтиш жараёни 1-2 йилни эгаллаши мумкин, бироқ мазкур жараённи якунлаш учун аккредитация ҳажми, кўлами ва хавф даражасига қараб ўртача 6-9 ой талаб этилади. Агар потенциал АТ тезлаштирилган кўриб чиқиш талабларига жавоб берса, аккредитация гуруҳи 3 ой давомида қарор қабул қилишга ҳаракат қилади. Глобал экологик жамғарма (ГЭЖ), Мослашиш жамғармаси (МЖ) ва Европа комиссиясининг Тараққиёт ва ҳамкорлик бўйича Бош директорати EuropeAid да аккредитация қилинган ташкилотлар учун аккредитация тезлаштирилган тартибда кўриб чиқилади. Агар ташкилотлар ЯИЖ ресурсларидан фойдаланишга тайёрлаш дастури доирасида мурожаат қилсалар, у ҳолда аккредитация жараёни кўп вақт олиши мумкин.
Аккредитация жараёни
Аккредитация жараёни тузилмаси қуйида кўрсатилган уч босқичдан иборат.
1-босқич. Дастлабки аккредитация ва тўлиқликни текшириш
Потенциал АТ аккредитациядан ўтишга ариза бериш учун тегишли маълумотлар ва ҳужжатларни тўплаши керак. Бу процедура 5 босқичда амалга оширилади:
- потенциал ташкилот ЯИЖ Котибияти орқали электрон аккредитация тизими (ЭАТ)да қайд ёзувини яратади. ЭАТ ташкилотга Котибият билан шу жумладан ресурслардан фойдаланишга тайёрлашда қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича бевосита мулоқот қилишга имкон беради (агар ташкилот ресурслардан фойдаланишга тайёрлашда қўллаб-қувватлаш юзасидан сўров билан мурожаат қилса);
- ташкилот сўров йўллайди ва /ёки мамлакатнинг МВОдан аккредитация учун номзодлик тўғрисида билдиришнома олади;
- ташкилот мамлакатнинг МВОдан аккредитация учун номзодлик тўғрисида билдиришнома олганидан кейин ЭАТ орқали аккредитация учун тўлдирилган ариза, шу жумладан институционал сиёсат тўғрисида зарур йўлловчи ҳужжат ва амалга ошириш гувоҳномасини бериши мумкин;
- ташкилот тегишли аккредитация бадалларини тўлайди;
- ЯИЖ Котибияти ташкилот томонидан тақдим этилган ЯИЖ аккредитация талабларига тегишли ташкилот сиёсати, стандартлар ва қўлланмалар бўйича ҳужжатлар ва материаллар тўлиқлигини текширади ва институционал баҳолайди.
Ташкилот барча ҳужжатлаштирилган материалларни тақдим этганидан кейин, тўлиқлик ва баҳолашни институционал текшириш якунлангач, аккредитация учун ариза 2-босқичга ўтади: аккредитация таҳлили ўтказилади ва Кенгаш қарор чиқаради. Маълумот етарлича ва тўлиқ бўлмаган, тушунарсиз бўлган ҳолатларда ЯИЖ қўшимча маълумотлар талаб қилиши мумкин.
Аккредитация бадаллари сўралаётган аккредитация кўлами ва ҳажмига қараб ўзгаради. Камроқ ривожланган мамлакатлар ёки кичик орол давлатлари альянси ташкилотларидан микро ва кичик лойиҳаларга тегишли базавий аккредитация учун ҳеч қандай бадал талаб этилмайди; бошқа ривожланаётган мамлакатларнинг ташкилотлари 1000 АҚШ долларидан кам бўлмаган миқдорда бадал тўлайдилар. Базавий аккредитация учун бадал миқдори микромолиялаштиришда 1000 АҚШ долларидан кенг кўламли молиялаштириш учун 25000 АҚШ долларигача ўзгариши мумкин. Ташкилот аккредитация олишни хоҳлаган ҳар бир ихтисослашган фидуциар тамойил учун шунингдек аккредитация кўламига қараб ўзгариб турадиган қўшимча йиғимлар талаб этилади. Бу бадаллар Кенгаш томонидан аккредитация учун берилган ариза тасдиқлангунча тўланиши керак, ва, масалан, Котибият ёки аккредитация гуруҳи аризани икки мартадан ортиқ кўриб чиқадиган бўлса, бошқа бадаллар қўлланиши мумкин.
2-босқич. Аккредитация таҳлили ва ЯИЖ Кенгаши қарори
ЯИЖнинг Мустақил аккредитация гуруҳи аккредитация учун тақдим этилган ариза ва тасдиқловчи ҳужжатларни кўриб чиқади. Кенгаш Мустақил аккредитация гуруҳи тавсиялари ва Кенгашнинг ҳар бир аъзосининг ўз баҳосига асосланиб якуний қарор қабул қилади. Бу жараён икки босқичдан иборат:
- Аккредитация гуруҳи томонидан аризани кўриб чиқилиши: Аккредитация гуруҳи аризани унинг базавий фидуциар тамойиллар, ихтисослаштирилган фидуциар тамойиллар, экологик ва ижтимоий кафолатлар ҳамда ЯИЖ гендер сиёсатига мувофиқлигини баҳолаш учун кўриб чиқади. Аккредитация гуруҳи манзилли ёндашув доирасида аризачи намойиш этаётган салоҳиятни ЯИЖ маблағларидан фойдаланиб амалга ошириш режалаштирилаётган фаолият билан, шунингдек ташкилотнинг аввалги амалий тажрибаси билан таққослайди. Ниҳоят, Гуруҳ Кенгашга ташкилот аккредитацияси имкониятлари, шунингдек аккредитация тури ва кўлами кўрсатилган тавсияномани тақдим этади. Гуруҳ шунингдек, Кенгашга дастлаб сўралгандан кўлами/хавфи кичик бўлган молиявий, экологик ва ижтимоий фаолият учун аризачини аккредитациядан ўтказишни тавсия қилади.
- Аккредитация учун ариза бўйича Кенгаш қарори: Аккредитация гуруҳи тавсияларидан келиб чиқиб, ЯИЖ Кенгаши аккредитация учун ариза бўйича якуний қарор қабул қилади. Тўртта потенциал натижа мавжуд: 1. Аккредитациянинг сўзсиз тасдиқланиши. 2. Аккредитация ҳуқуқини олиш учун ташкилот томонидан бажарилиши керак бўлган қатор шартлар билан шартли тасдиқлаш. 3. Аккредитация жараёнининг биринчи босқичига қайтариб аниқланган бўшлиқларни ҳисобга олган ҳолда аризачининг салоҳиятини оширишга кейинга кўмаклашиш. Бундай ҳолатда ариза Аккредитация гуруҳи томонидан кўриб чиқилгандан кейин қайта кўриб чиқилади. 4. Бутунлай рад этиш.
ЯИЖ Кенгаши унинг йиғилишларида Котибият ва Аккредитация гуруҳи томонидан тавсия этилган аккредитация учун аризаларни кўриб чиқади. Шу муносабат билан аризалар иложи борича тезроқ ва Кенгашнинг тегишли йиғилишидан камида бир ой олдин топширилиши керак. ЯИЖ Кенгаши томонидан аккредитация тасдиқлангандан кейин аризачи 3-босқич: аккредитациядан кейинги таҳлил ва ҳуқуқий битимларга ўтади.
З-босқич. Аккредитациядан кейинги таҳлил ва ҳуқуқий битимлар
Кенгаш томонидан аккредитация тасдиқлангандан кейин потенциал ташкилот Жамғарма билан юридик битимлар тузади. Бунга қуйидагилар киради:
- АТ бадаллари тасдиқланади ва рўйхатга олинади;
- АТ юридик битимларни расмийлаштиради ва ЯИЖ билан Аккредитация тўғрисида Бош битим (АББ)ни имзолайди. Ҳуқуқий битимлар ва аккредитация тўғрисида шартнома АТнинг роли ва шартлар таърифланган ҳолда АББда баён этилган. Ушбу битим шаблон ҳуқуқий шаклга амал қилмасдан турли ташкилотлар ва уларнинг аккредитация турлари ўртасидаги фарқни эътиборга олувчи манзилли ёндашувни акс эттиради.
АББда:
- ЯИЖ маблағлари ажратилишидан олдин АТ амал қилиши керак бўлган шартлар;
- АТ томонидан ЯИЖ сиёсати ва стандартларига амал қилиниши билан боғлиқ ва АББнинг бекор қилинишига олиб келадиган қоидалар;
- АТ ЯИЖ маблағларидан фойдаланиб амалга ошириши мумкин бўлган лойиҳа/дастурларнинг экологик ва ижтимоий хавфлари тоифаси ҳамда молиявий кўлами кўрсатилади.
АТ талабларга риоя қилаётганини намойиш қилиш учун етарлича тажриба орттириши билан истаган вақтда ўз аккредитацияси мақомини кўтариши мумкин. Ўз мақомини кўтарган ташкилотлар янги таклиф этилаётган аккредитация стандартлари бўйича маблағлардан фойдаланишга тайёрланишга кўмак кўрсатиш учун баҳолаш мақсадида 1-босқичдан бошлашни хоҳламаса, бир йўла аккредитация жараёнининг 2-босқичига ўтади. АТ ўз мақомини сақлаб туриш учун ҳар беш йилда қайта ариза бериши керак.

Что такое аккредитация?
Аккредитация – процесс, предназначенный для оценки способности организации в управлении финансовыми средствами и для наличия внутренних мер по экологической и социальной защите.
Цель аккредитации
Зеленый Климатический фонд работает через широкий круг организаций для финансирования проектов и программ. Для доступа к ресурсам ЗКФ эти организации должны пройти процесс «аккредитации» для осуществления проектов /программ в области изменения климата. Аккредитованные организации (AО) могут осуществлять целый ряд мероприятий, которые могут включать в себя разработку и представление проектных предложений, контроль за управлением и реализацией проектов и программ; применение ряда финансовых инструментов в рамках их соответствующих возможностей (гранты, ссуды, капитал и гарантии); и мобилизации капитала частного сектора.
Какие организации могут быть аккредитованы при ЗКФ?
Любые организации, включая международные, региональные, национальные и субнациональные организации из государственного и частного секторов, при условии успешного получения аккредитации.
Сколько времени занимает получение аккредитации при ЗКФ?
Получение аккредитации в ЗКФ – непростой процесс. Аккредитация может занять целых 1-2 года, но в среднем для завершения этого процесса требуется 6-9 месяцев в зависимости от объема, масштаба и уровня риска аккредитации. Если потенциальная АО отвечает требованиям ускоренного рассмотрения, то аккредитационная группа старается принять решение в течение трех месяцев. Ускоренное рассмотрение применяется организациям, уже аккредитованным Глобальным экологическим фондом (ГЭФ), Адаптационным фондом (АФ) и Генеральным директоратом по развитию и сотрудничеству – EuropeAid Европейской комиссии (ГДРС). Если организации также обращаются за поддержкой в рамках Программы подготовки к доступу к ЗКФ, то этот процесс может занять больше времени.
Процесс аккредитации
Структура процесса аккредитации состоит из трех основных этапов, показанных ниже.
1-я стадия. Предварительная аккредитация и проверка полноты.
Потенциальная АО должна собрать соответствующие сведения и документы для подачи заявки на аккредитацию. Эта процедура выполняется в пять этапов:
- потенциальная организация создает учетную запись в электронной системе аккредитации (ЭСА) через Секретариат ЗКФ. ЭСА позволяет организации напрямую общаться с Секретариатом ЗКФ, в том числе, по вопросам поддержки в подготовке к доступу (если организация обратится с запросом на поддержку в подготовке к доступу);
- организация направляет запрос и/или получает письмо о номинации на аккредитацию от НУО страны;
- после получения письма о номинации от НУО организация может подать заполненную заявку на аккредитацию через ЭСА, включая необходимый сопровождающий документ об институциональной политике и свидетельство реализации;
- организация оплачивает соответствующие аккредитационные взносы;
- Секретариат ЗКФ проводит институциональную оценку и проверку полноты документированных материалов, представленных организацией в отношении политики, стандартов и руководств организации, относящихся к аккредитационным требованиям ЗКФ.
Институциональная проверка оценки и полноты завершается после того, как организация представит все необходимые документированные материалы, заявка на аккредитацию переходит на 2-ю стадию: аккредитационный анализ и решение Совета. В случае неясной, неполной или недостающей информации ЗКФ затребует дополнительные свидетельства.
Аккредитационные взносы меняются в зависимости от масштаба и объема запрашиваемой аккредитации. От организаций в наименее развитых странах (НРС) или альянс малых островных государств (АМОГ) не требуется оплата каких-либо взносов за базовую аккредитацию, касающуюся микро- и малых проектов; организации из других развивающихся стран должны заплатить не менее 1000 долларов США. Взносы за базовую аккредитацию варьируются от 1000 долларов США при аккредитации для микро-финансирования до 25000 долларов США для крупномасштабного финансирования. Дополнительные сборы, которые также увеличиваются в зависимости от аккредитованного масштаба финансирования, требуются за каждый специализированный фидуциарный принцип, для которого организация желает получить аккредитацию. Эти взносы должны быть выплачены до утверждения Советом заявки на аккредитацию, и, например, если Секретариату или Аккредитационной группе приходится рассматривать заявку более двух раз, то могут применяться другие взносы.
2-я стадия. Аккредитационный анализ и решение Совета ЗКФ.
Независимая аккредитационная группа ЗКФ рассматривает представленную заявку на аккредитацию и подтверждающие документы. Основываясь на рекомендациях Независимой аккредитационной группы и собственной оценке каждого члена Совета, Совет принимает окончательное решение. Этот процесс включает в себя два основных этапа:
- Рассмотрение заявки Аккредитационной группой: Заявка рассматривается Аккредитационной группой для оценки ее соответствия базовым фидуциарным принципам, специализированным фидуциарным принципам, экологическим и социальным гарантиям и гендерной политике ЗКФ. В рамках адресного подхода Аккредитационная группа сравнивает продемонстрированный потенциал заявителя и планируемую деятельность с использованием средств ЗКФ, а также прошлый практический опыт организации. Наконец, Группа представляет Совету рекомендацию с указанием возможности аккредитации организации, а также типа и масштаба аккредитации. Группа также может рекомендовать Совету аккредитовать заявителя для финансовой, экологической и социальной деятельности с меньшим масштабом/меньшим риском, чем первоначально запрашивалось.
- Решение Совета о заявке на аккредитацию: Исходя из рекомендаций Аккредитационной группы, Совет ЗКФ принимает окончательное решение о заявке на аккредитацию. Существует четыре потенциальных результата: 1. Безусловное утверждение аккредитации 2. Условное утверждение с рядом условий, которые должны быть соблюдены организацией для получения права на аккредитацию 3. Отсылка на 1-ю стадию процесса аккредитации с предоставлением последующего содействия в подготовке к доступу для наращивания потенциала заявителя с учетом выявленных пробелов. В таких случаях заявка будет пересмотрена позднее, после дальнейшего рассмотрения Аккредитационной группой 4. Полное отклонение.
Совет ЗКФ рассматривает заявки на аккредитацию, рекомендуемые Секретариатом и Аккредитационной группой на заседаниях Совета. В связи с этим, заявки должны быть представлены как можно раньше и не позднее одного месяца до соответствующего заседания Совета. После утверждения аккредитации Советом ЗКФ, заявитель переходит на 3-ю стадию: послеаккредитационный анализ и юридические соглашения.
3-я стадия. Послеаккредитационный анализ и юридические соглашения.
После утверждения аккредитации Советом потенциальная организация заключает юридические соглашения с Фондом. Сюда входит:
- оплата взносов АО подтверждается и регистрируется;
- АО оформляет юридические соглашения и подписывает Генеральное соглашение об аккредитации (ГСА) с ЗКФ. Юридические соглашения и договор об аккредитации изложены в ГСА с описанием роли и условий для АО. Это соглашение отражает адресный подход к аккредитации, проводящий различие между различными типами организаций и их видами аккредитации, вместо следования шаблонному юридическому формату.
ГСА включает в себя:
- условия, которые АО должна соблюсти перед выделением средств ЗКФ;
- положения, связанные с соблюдением АО политики и стандартов ЗКФ, которые могут привести к расторжению ГСА;
- указание категории экологических и социальных рисков и финансового масштаба проектов/программ, которые АО может осуществлять с использованием финансирования ЗКФ.
АО может в любое время повысить статус своей аккредитации, как только она обретет опыт в достаточной мере для демонстрации своего соблюдения требований. Организации, повышающие свой статус, переходят сразу ко 2-й стадии процесса аккредитации, где Аккредитационная группа ЗКФ анализирует дополнительный потенциал, если только организация не пожелает начать с 1-й стадии в целях прохождения оценки для содействия в подготовке к доступу по вновь предлагаемым стандартам аккредитации. Для сохранения своего статуса АО должна каждые пять лет подавать повторную заявку.